Podpowiadamy, jak utylizować panele fotowoltaiczne

Autor: System Lead Energia Direct Opublikowano: 26.03.2024 r.
Jak utylizować panele fotowoltaiczne

Jak utylizować panele fotowoltaiczne? Coraz większa liczba odbiorców energii elektrycznej decyduje się na instalację PV. Jednak co z nią zrobić za 30 lat? W artykule opisujemy tę kwestię i podpowiadamy jak ją rozwiązać.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych, czy w Polsce jest możliwa?

Żywotność paneli fotowoltaicznych to 25-35 lat. Jednak co zrobić z urządzeniem, kiedy już się zużyje? Wielu odbiorców energii elektrycznej będzie musiało stanąć przed takim dylematem. Na myśl nasuwa się wiele pytań, między innymi na temat tego, jak utylizować panele fotowoltaiczne w przypadku ich eksploatacji. 

W Polsce powstały zakłady recyklingowe, w których można utylizować panele fotowoltaiczne. Jednak nie jest ich wiele. 

Panele fotowoltaiczne są zbudowane z wielu elementów. Są to między innymi: krzem, aluminium, szkło, a także tworzywa sztuczne, często uznawane za elektrośmieci.

Elementy krzemowe można wykorzystać ponownie. Jeśli zastanawiasz się, o co chodzi z recyklingiem paneli fotowoltaicznych, za chwile Ci to wyjaśnimy. Polega on na demontażu ramy od całego modułu. W ten sposób oddziela się od siebie elementy. Niestety krzem to jedyny element, który ulega dalszemu wykorzystaniu. Są jeszcze aluminiowe elementy paneli i pozostałe, które są poddawane utylizacji w wysokiej temperaturze. Usuwane są kable i skrzynka przyłączeniowa, następnie jest ona cięta i zgniatana.

Najłatwiejsze do zrecyklingowania są szklane, a także aluminiowe elementy paneli. Można z nich odzyskać nawet 90%.

Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Jeżeli dotarłeś/dotarłaś do tego miejsca, na pewno zastanawiasz się, jaki jest koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych. Otóż cena utylizacji fotowoltaiki jest obliczana na podstawie masy utylizowanych elementów. Średni koszt wynosi 1,5 zł/kg. Jeśli jednak nie możesz samodzielnie dostarczyć materiałów na miejsce, w którym będą zutylizowane, istnieje możliwość odbioru paneli prosto z Twojej posesji. Wówczas cena będzie większa o dodatkowy koszt transportu. Standardowa stawka to: 2,5 zł/km.

Ostateczna cena za utylizację instalacji o mocy 4 kW wyniesie ok. 300-400 złotych. Natomiast dla instalacji o mocy 7 kW – około 500-600 złotych, a dla instalacji o mocy 10 kW cena utylizacji wyniesie 800-850 złotych.

Oczywiście wyżej podane kwoty są przykładowe, ponieważ ostateczny koszt działań będzie zależał od tego, jakie konkretnie panele będą utylizowane. Na przykład panele monokrystaliczne są dużo lżejsze niż panele polikrystaliczne.


Wady i zalety utylizacji paneli fotowoltaicznych


Zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, a także według unijnej dyrektywy z 4.07.2012 r., panele fotowoltaiczne mogą zostać zutylizowane wyłącznie przez firmę, która ma wymagane do tego uprawnienia. Dlatego jeśli Twoje panele są już zużyte, przekaż je do zakładu, który zajmie się ich recyklingiem.

Panele fotowoltaiczne, które osiągnęły koniec swojego cyklu życia, w procesie utylizacji są rozkładane na elementy pierwsze. Takie, z których można odzyskać materiały, są poddawane recyklingowi, natomiast te, które są zbędne, są neutralizowane w odpowiednich do tego warunkach.

Do zalet utylizacji paneli fotowoltaicznych niewątpliwie należą:

Ochrona środowiska – dzięki takiemu działaniu można zredukować ilość elektrośmieci, co przyczynia się do ochrony środowiska.

Odzyskiwanie wartościowych materiałów – panele słoneczne w swojej strukturze zawierają takie materiały, jak: krzem, aluminium, miedź, a także szkło. Dzięki takiemu działaniu jak recykling paneli fotowoltaicznych można odzyskać materiały (np. krzem) i ponownie je wykorzystać w produkcji, np. nowych paneli lub innych produktów.

Jedyną wadą, która jak dotąd może stanąć na drodze utylizacji urządzeń, jest mała liczba miejsc w Polsce, w których można dokonać takich działań.

Warto wiedzieć

Niektórzy wytwórcy paneli fotowoltaicznych dają gwarancję odbioru i utylizacji zużytego urządzenia. Jednak pamiętaj, że ostatecznie to Ty poniesiesz koszt takich działań.

Jaka jest żywotność paneli PV?


Żywotność paneli fotowoltaicznych często zależy od kilku kwestii, na przykład od dokładności procesu produkcyjnego, klimatu, w którym zamontowane jest urządzenie, a także od materiału, z którego są zbudowane.

Warto wiedzieć

Czy wiesz, że panele wykonane w technologii N-type zachowują wydajność na poziomie 90% przez około 25-30 lat? Taki stan rzeczy jest możliwy, jeśli tylko we właściwy sposób zadbasz o swoje urządzenie.

Zazwyczaj gwarancje urządzeń opiewają na 10-15 lat. Jednak ostatecznie taka średnia żywotność urządzeń oscyluje w granicach pomiędzy 20-30 lat. Według badań, które zostały przeprowadzone na ponad dwóch tysiącach paneli fotowoltaicznych, wykazano, że panel fotowoltaiczny traci średnio 0,5% wydajności w skali roku. Wydajność urządzeń spada wraz z upływem czasu.

Warunki atmosferyczne, które znacząco wpływają na trwałość paneli, to:

Upały – instalacja fotowoltaiczna traci efektywność. Takie warunki atmosferyczne wpływają też na ich szybsze zużycie.

Opady gradu – to ważny czynnik, który wpływa na funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych. Podczas burzy i gradobicia panele fotowoltaiczne mogą ucierpieć. Co prawda wielu producentów wdraża w panele specjalną technologię, dzięki której urządzenia są bardziej odporne. Mimo wszystko, aby nie dać się zaskoczyć takim działaniom, warto jest wykupić ubezpieczenie, które pokryje ewentualne straty wyrządzone przez warunki atmosferyczne.

Mróz – Ujemna temperatura sama w sobie nie stanowi problemu. Natomiast w połączeniu z wodą, która zamarza. Jeśli panele stoją zamoczone w wodzie, rozszerzając się, może ona uszkodzić panel.


Po co utylizować panele fotowoltaiczne


Jeżeli wahasz się, czy zorganizować utylizację paneli fotowoltaicznych po zakończeniu okresu ich użytkowania, mamy dla Ciebie kilka informacji: panele fotowoltaiczne zawierają różne materiały, w tym substancje chemiczne, metale i szkło. Niewłaściwe ich utylizowanie może prowadzić do zanieczyszczenia środowiska.

Wiele elementów paneli fotowoltaicznych, takich jak: krzem, aluminium, szkło, a nawet niektóre związki chemiczne, może być poddawanych recyklingowi. Pozwala on na odzyskanie cennych surowców i zmniejszenie zapotrzebowania na nowe zasoby. Dzięki utylizacji paneli PV zyskasz możliwość ponownego wykorzystania materiałów, co przyczynia się do zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi.

Utylizacja paneli PV ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska oraz zapewnienia, że przemysł fotowoltaiczny rozwija się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Podsumowanie


    1. W recyklingu paneli fotowoltaicznych odzyskiwane są takie elementy, jak: krzem, aluminium, szkło, a także niektóre związki chemiczne.
    2. Jak już wspomnieliśmy, moduły fotowoltaiczne są wydajne przez 20-30 lat. Później ważna jest utylizacja fotowoltaiki.
    3. Jeśli masz własną instalację fotowoltaiczną, musisz wiedzieć, że niektóre jej elementy są wykorzystywane do produkcji nowych paneli.
    4. Jeżeli podejmiesz decyzję o pozbyciu się starych paneli, musisz wiedzieć, że w takim przypadku utylizacja fotowoltaiki kosztuje.
    5. Musisz wiedzieć, że liczba paneli fotowoltaicznych, które utylizujesz, wpłynie na ostateczny koszt usługi.
System Lead Energia Direct
System Lead Energia Direct
Redaktor serwisu

Redakcja System Lead Energia Direct to zaangażowani autorzy, którzy są związani z branżą lead generation. W publikowanych artykułach w prosty sposób opisujemy działania, które dotyczą pozyskiwania, kupna i sprzedaży leadów w branży fotowoltaiki i pomp ciepła. Poruszamy też kwestie zwiększania sprzedaży za pośrednictwem outsourcingu leadów B2B i B2C.

System Lead Energia Direct - Twój partner w sprzedaży!

Jesteś instalatorem i szukasz nowych klientów?

Każdego miesiąca dostarczamy swoim partnerom ponad 5000 wysokiej jakości leadów na fotowoltaikę i pompy ciepła.

Zarejestruj się
Wiedza

Skorzystaj z naszej
bazy wiedzy